معرفی دستگاه

Pouya 0 خبرها / درباره اختراع
در این فیلم مختصرا با نحوه کار دستگاه آشنا خواهید شد.
برای پخش فیلم باید نرم افزار Flash Player روی سیستم شما نصب باشد Flash Player را از صفحه دانلود1 و یا صفحه دانلود2 متناسب با مرورگر خود دریافت کنید

لینک دانلود فیلم: BaratrAzar.flv [4.57 مگابایت] ( تعداد دانلود: 313)
به زودی فیلم کامل معرفی و نحوه کار دستگاه روی وب سایت قرار خواهد گرفت.
ادامه مطلب

موزه فرش ايران

amiri 0 خبرها
موزه فرش ايران در ضلع شمالي پارك لاله و روبه‌روي فروشگاه سپه خيابان فاطمي واقع شده است‌. اين موزه در 22بهمن ماه 1356 افتتاح شد.
ساختمان موزه فرش ايران معماري شكيل و چشم‌گيري دارد كه آذين‌هاي نماي بيروني آن شبيه به دار قالي است‌. سطح نمايشي موزه مساحتي برابر 3400 مترمربع را در بر مي‌گيرد كه شامل دو تالار است و براي نمايش انواع قالي‌هاي دست بافت و گليم مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
 

موزه فرش ايران

 

 
تالار طبقه هم‌كف به نمايشگاه دايمي اختصاص دارد و تالار فوقاني جهت برگزاري نمايشگاه‌هاي موقت گليم و قالي طراحي شده است‌.
پژوهش در سوابق‌، تحولات و كيفيت تاريخي هنر و صنعت فرش‌، خاصه در ايران‌، گردآوري و خريداري نمونه انواع قالي‌هاي دست بافت ايراني و برگزاري نمايشگاه‌هاي موقت از فرش ايران و ساير نقاط جهان‌، از اهداف موزه به شمار ميآيد.
ادامه مطلب

جرقه ایجاد کارگاه قالیبافی هوشمند در کشور از همدان

Pouya 6 خبرها
فارس از تولید فرش با دستگاه الکترونیکی گزارش می‌دهد

جرقه ایجاد کارگاه قالیبافی هوشمند در کشور از همدان

جرقه ایجاد کارگاه قالیبافی هوشمند در کشور از همدان

استان همدان به پایلوت کارگاه قالیبافی هوشمند ایران تبدیل می‌شود که اولین جرقه این کار از شهرستان نهاوند زده شده است.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، فرش دستباف نمادی دیرپا و ماندگار از هنر و فرهنگ پایتخت تاریخ و تمدن‌ ایران‌زمین است که به مدد دستان هنرمند و پرتوان طراحان، رنگرزان و بافندگان اعتباری بزرگ به ارمغان آورده و سهم بسزایی در ایجاد اشتغال پایدار برای مردم دارد.

قالیبافی صنعتی آمیخته به هنر است و با فرهنگ و آداب و رسوم مردم، پیوندی ناگسستنی دارد که همین عامل بقا و ماندگاری آن شده است؛ با توجه به نقش مهم اقتصادی فرش، احیاء این صنعت در راستای حفظ جایگاه ایران در بازارهای جهانی لازم و ضروری است.

با ورود تکنولوژی به صنعت، شیوه کارهای سنتی تغییر کرده که همین امر باعث تولید بیشتر و علمی شدن تولیدات شده است.

تصور تولید هوشمند فرش دستباف در قدیم شاید غیر قابل باور بود اما با تلاش یک بافنده ایرانی این امر مهم در کشور عملی شده و بسیاری از اینگونه فرش‌ها در کارگاه‌های هوشمند تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

 

ادامه مطلب

قابلیت های نقشه امن الکترونیکی

Pouya 3 خبرها / آموزش / درباره اختراع
اختراع نقشه امن الکترونیکی فرش دستبافت برای اولین بار طراحی و ابداع شده در داخل و خارج به ثبت رسیده است و ضمنا قابلیت ها ی نوآورانه و کاربردهای صنعتی آن عبارتند از:
1)طراحی کیت های سخت افزاری اختراع که قابل استفاده بر روی دار قالی باشد و بتواند سازگار با نرم افزار کار بافت قالی را تسهیل نماید.تصاویر ونمونه کیت ها ارائه شده است.
2)حذف مرحله نقشه خوانی از روی نقشه کاغذی یا کامپیوتری یا سخن گو.
3)حذف مرحله انتخاب رنگ از میان رنگ های آویزان در قسمت بالای دار قالی که مستلزم تطبیق شماره مندرج در نقشه وکاتولیگ رنگ ها است.
4) افزایش سرعت بافت به میزان حداقل 50 درصد توسط بافنده.
5)فراهم کردن زمینه کار مستقل قالی بافی توسط افراد بی سواد یا کم سواد(به عنوان استاد کار) به واسطه امکان تشخیص رنگ های گره ها از طریق روشن شدن LEDمربوطه.
ادامه مطلب

قالی پازیریک کهن ترین فرش جهان با قدمت ۲۴۰۰ سال

Pouya 0 خبرها / آموزش
قالی پازیریک

قالی پازیریک قدیمی‌ ترین فرش دنیا است که در سال ۱۳۲۸ (۱۹۴۹) توسط سرگی رودنکو، باستان‌ شناس روس در دره پازیریک در کنار اشیاء باستانی دیگری در در گور یخ‌ زدهٔ یکی از فرمانروایان سکایی کشف شد. دره پازیریک دره‌ ای کوچک در شمال کوهستان آلتایی در جنوب سیبری مرکزی و ۷۹ کیلومتری مرز مغولستان قرار دارد. بیشتر پژوهشگران این قالی را از دست‌ بافت‌ های پارت‌ ها و یا مادها می‌ دانند.

قالی پازیریک کهن ترین فرش جهان با قدمت ۲۴۰۰ سال

گر پازیریک رابه عنوان قدیمی‌ ترین فرش ایرانی بپذیریم، قدمت قالیبافی در ایران به ۵۰۰ سال قبل از میلاد حضرت مسیح یعنی بیش از ۲ هزار سال پیش بازمی‌گردد. البته شواهدی از اولین فرش ایرانی در کتب چینی نوشته شده است که به دوره ساسانیان مربوط می‌شود.این هنر در برهه‌های مختلف تاریخی تحولات زیادی به خود دیده است. از جمله عوامل تاثیرگذار بر این هنر دیرین ایران می‌توان به حمله مغول و تازیان اشاره کرد. براساس اطلاعات سایت تخصصی بین‌ المللی فرش ایرانی، قدیمی‌ ترین فرش جهان فرش پازیریک یک اثر کاملا ایرانی هخامنشی است که اکنون در موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ روسیه نگهداری می‌ شود.

بقیه در ادامه مطلب...

 

 

ادامه مطلب